K

Komora okna

S komorami se setkáváme u oken i u dveří.

Komora je samostatný vzduchový otvor v profilu okna či dveří.

Čím více komor produkt má, tím lepší jsou jejich izolační vlastnosti.

Počet komor nicméně neovlivňuje celkové tepelně izolační vlastnosti celého výrobku, na tom se totiž podílí řada dalších faktorů.


Komory, 5komorový, 6komorový, 8komorový

Komory souvisejí s kvalitou nainstalovaných oken. Ve vícekomorových profilech je účinně zabráněno tvorbě tepelných mostů a teplo neuniká do venkovního prostředí.Pětikomorový profil plastových oken je dnes již standardem. Jen zřídka se například u sklepních oken používají tříkomorové profily. V našem sortimentu najdete minimálně pětikomorové profilové systémy.Cenový rozdíl je ve srovnání s tříkomorovým profilem zanedbatelný.

Okenní profily s pěti komorami mají ocelové výztuže v rámu i křídle pro zajištění optimálních statických vlastností. Pěti a šesti komorové profily se nabízejí s hloubkou 70–80 mm.Chcete-li šetřit energie ještě více, jsou na trhu i osmikomorové profily s větší stavební hloubkou. O kolik je takové okno dražší, zjistíte v našem kalkulátoru www.kalkulator-oken.cz


Kotvení oken plastových, EURO, hliníkových

Montáž neboli kotvení oken by mělo být provedeno v závislosti na použitých materiálech rámů a typu instalace.

Upevnění oken v konstrukci budovy se provádí pomocí upevňovacích prvků kolmo k rovině okna.

Ke kotvení lze použít okenní šroub (turbošroub), montážní kotvu nebo úhelník.

Upevňovací vzdálenost (maximální doporučená vzdálenost jednotlivých kotvících prvků) je pro plastová okna 700 mm, pro dřevěná a hliníková okna 800 mm.

Dodržena musí být i vzdálenost 150 mm od vnitřního rohu.

Každá strana okna je ukotvena nejméně na dvou místech.

Při instalaci oken musíme dbát na dokonalý přenos sil do budovy.

Pozdější odstraňování chyb je velmi pracné a finančně náročné.Vedle správně vybraných kotev, hmoždinek, úhelníků atd. jsou při montáži ještě důležité následující doplňky:těsnící pásky, vodováha, šrouby. Správná instalace oken se totiž přímo podílí na správné funkcí tepelné izolace.

Bez ní ani vícekomorový profil okna nepomůže.


Kování okna

Jedná se o systém pro zavírání, otevírání a sklopení okna u různých profilů (plastové, hliníkové, dřevěné).

Kování má zajištovat bezproblémový, lehký, snadný regulovatelný přítlak okna.

Kromě toho je také jedním z bezpečnostních prvků, který chrání např. před vloupáním.


Křídlo okna

Okno se skládá z okenního rámu a křídla, do kterého je zasazeno izolační sklo. Zatímco okenní rám je pevně usazen do stavebního otvoru, okenní křídlo je většinou pohyblivé. Okenní křídlo je s rámem spojeno pomocí pantů (závěsů). Slouží k bezpečnému otevírání a zavírání okna, přičemž existuje více možností, jak okno otevírat. Existují okenní křídla sklopné, otevíravé, otevíravé a sklopné nebo posuvné. Mohou být opticky rozdělena různými typy příček.

V závislosti na tom, kde je umístěna klika, se křídlo otevírá vlevo nebo vpravo směrem do místnosti.
Existují však také pohyblivé části okna, které se nepohybují kolem osy otáčení. Jedná se obvykle o posuvná okna nebo sklápěcí mechanismy, které se obvykle využívají u střešních oken. Tyto okenní křídla mohou být stejně jako okenní rámy vyráběny ze dřeva, hliníku nebo plastu. Stejně jako u rámu je také u křídla možné, aby mělo různé barvy. V závislosti na materiálu okenních prvků jsou možnosti následující:dřevo (EUROokno) - krycí barvy, lazury, hliník – práškové barvy, plastové okno – fólie.

Okenní křídlo je důležitou součástí okna. Jeho úlohou je odolat větru a dešti a díky pevným ocelovým výztuhám (armaturám) přenést tlak na rám okna. Musí být dostatečně stabilní, aby uneslo použité sklo (trojsklo, bezpečnostní sklo atd.).


Kyvné okno

Okno, které se otáčí podél své vodorovné osy.