Křídlo okna


Okno se skládá z okenního rámu a křídla, do kterého je zasazeno izolační sklo. Zatímco okenní rám je pevně usazen do stavebního otvoru, okenní křídlo je většinou pohyblivé. Okenní křídlo je s rámem spojeno pomocí pantů (závěsů). Slouží k bezpečnému otevírání a zavírání okna, přičemž existuje více možností, jak okno otevírat. Existují okenní křídla sklopné, otevíravé, otevíravé a sklopné nebo posuvné. Mohou být opticky rozdělena různými typy příček.

V závislosti na tom, kde je umístěna klika, se křídlo otevírá vlevo nebo vpravo směrem do místnosti.
Existují však také pohyblivé části okna, které se nepohybují kolem osy otáčení. Jedná se obvykle o posuvná okna nebo sklápěcí mechanismy, které se obvykle využívají u střešních oken. Tyto okenní křídla mohou být stejně jako okenní rámy vyráběny ze dřeva, hliníku nebo plastu. Stejně jako u rámu je také u křídla možné, aby mělo různé barvy. V závislosti na materiálu okenních prvků jsou možnosti následující:dřevo (EUROokno) - krycí barvy, lazury, hliník – práškové barvy, plastové okno – fólie.

Okenní křídlo je důležitou součástí okna. Jeho úlohou je odolat větru a dešti a díky pevným ocelovým výztuhám (armaturám) přenést tlak na rám okna. Musí být dostatečně stabilní, aby uneslo použité sklo (trojsklo, bezpečnostní sklo atd.).