B

Barvy oken

Plastová okna je možné vyrobit ve velké škále různých barev a imitací dřeva.

Povrch plastových profilů je potažen speciální fólií, která se na profil tzv. kašíruje.

Jedná se o technologický proces, při kterém se na plastový profil pod tlakem na speciální lince lepí fólie.


Balkonové dveře

Dveře se skládají z několika částí: dveřní křídlo, rám (zárubeň, futro), závěsy dveří (panty), sklo.
Všechny dveře jsou opatřeny hliníkovým prahem s přerušeným tepelným mostem a dveřními panty (závěsy), které lze seřídit ve třech osách. Dveře lze vyrobit z různých materiálů a s různým typem zasklení. Zatímco někdo preferuje dveře prosklené, aby do interiéru pronikalo co nejvíce světla a tepla, jiný zase chce své obydlí především ochránit. 


Bezpečnostní okno

Jde o okno s určitým typem odolnosti vůči fyzickému násilí.

Bezpečnostní okno musí podle stupně zabezpečení obsahovat uzamykatelné mechanismy, bezpečnostní fólie a zabezpečení pantů, bezpečnostní kliky.

Podobně je tomu i u plastových a hliníkových dveří, které se také vyrábí s různým typem zabezpečení proti vniknutí.


Bezpečnostní prvky okna

Mezi bezpečnostní prvky se řadí bezpečnostní klika a celoobvodové bezpečnostní kování eurookna.

Okna jsou potažena speciální fólií, aby nedošlo k případnému rozbití okna zvenčí.

Bezpečnostní prvky chrání vnitřní prostor před průnikem cizích osob zvenku.


Bezpečnostní sklo

Používá se k ochraně osob či majetku. Tato skla odolají i velmi silným nárazům, a pokud se i přesto roztříští, rozpadnou se na malé neostré kousky, takže nedojde ke zranění. Skla jsou rozdělena do několika kategorií podle výrobní techniky a účelu použití. V České republice je jejich použití upravováno normou ČSN.

Vrstvené bezpečnostní sklo: Tento typ skla je tvořen dvěma či více tabulemi skla, které jsou spojeny fólií (polyvinylbutyralovou). Sklo je pevné, pružné a odolné proti úderu. V případě potřeby neprůstřelného skla se jedná o několik skel a fólií spojených dohromady.Tento typ skla se při nárazu neroztříští, stále drží svůj tvar. Jejich nejčastější použití je v automobilovém průmyslu u čelních skel. Najdeme je však i v budovách, kde mohou plnit dvojí funkci, jednak zabránit nechtěnému vniknutí dovnitř, jednak zamezí vypadnutí z vyššího patra domu.Můžeme se setkat s několika označeními: connex (starší označení), STRATOBELl, VSG (Verbundsicherheitsglas). Skla s fólií mají vlastní systém značení (např.: 33.1; 44.2 apod.). První dvě číslice udávají tloušťku skla v mm, třetí číslice za tečkou říká, kolik je folií mezi tabulemi skla. Každá fólie má tloušťku 0,38 mm.

Kalené sklo: Bývá označováno jako ESG (Einscheibensicherheitsglas). Vyrábí se procesem kalení, kde při teplotě kolem 620 °C a po následném rychlém ochlazení dojde ke změně vnitřního napětí. Po tomto tvrzení zůstane uvnitř tažné pnutí a na povrchu skla vznikne tlakové napětí.Tato skla se používají jako boční okna automobilů, sprchové kouty, mantinely, dělící stěny, zábradlí apod.


Blokáda kliky

Bývá součástí okenního kování. Díky ní lze zablokovat okenní křídlo v určité otevřené nebo sklopné poloze.