M

Matná fólie

Okenní fólie se snadno aplikuje na okenní tabuli a má mnoho výhod. Ať už jde o redukování průhlednosti okna, ochranu proti slunci, dekoraci, izolaci nebo bezpečnost, může okenní fólie zlepšit užitné vlastnosti obyčejného okna. Okenní fólie je samolepící, je potřeba ji aplikovat na čisté okno. Žádné další nástroje nebo lepidlo není třeba.Tenký film matné fólie propouští denní světlo a zároveň poskytuje soukromí uvnitř interiéru. Fólie má dlouhou životnost a její aplikace je velmi jednoduchá. Dobrou světelnost si okenní fólie zachovává i ve večerních hodinách. Jedná se o nejlevnější způsob, jak zlepšit vlastnosti okna, aniž by bylo nutné měnit samotné sklo.

Plastová i hliníková okna mohou tuto skelní fólii obsahovat už z výroby. Lze ji použít i na dveře (vstupní, balkonové). Fólii vybíráme podle účelu použití. S matnou fólií na sklo může být například koupelnové okno zcela neprůhledné, ale zároveň je zachována vysoká světelnost okna.  


Meziskelní mřížka

Meziskelní mřížka je typem okenní příčky. Jde o rozčlenění prostoru mezi skleněnými tabulemi. Nejedná se o okenní profil. Každé okno, plastové, dřevěné i hliníkové může být doplněno několika typy příček. Tyto příčky mají funkci statickou (pevná příčka), ale hlavně dekorativní a designovou (nalepovací příčka, meziskelní mžížka). Jejich použití je možné u historických domů i novostaveb.

Meziskelní mřížka je umístěná uvnitř izolačního dvojskla či trojskla. Mřížky mohou mít různé tloušťky (nejčastěji 8, 18, 26, popř. 45 mm), lze je všemožně křížit a nespornou výhodou je jejich umístění uvnitř skla, které se tak lehce čistí a umývá. 


Mikroventilace

Způsob větrání místnosti mikrosklopením okna, aniž by se okno muselo neustále otvírat a zavírat. Je součástí okenního kování.


Modely oken

V současné době existuje mnoho různých typů (modelů) oken, které se liší z hlediska materiálu, konstrukce, tvaru či oblasti použití. Různé modely jsou většinou seskupeny do tříd (skupin, kategorií) dle těchto parametrů. V kalkulátoru na www.kalkulator-oken.cz si můžete vybrat okna z několika plastových profilů různých značek. Stejně tak může mít každé okno svou zvláštní barvu nebo speciální sklo.

Každá stavba má svá osobitá specifika a vyžaduje proto okna různých vlastností, typů, tvarů, barev apod. Vývoj oken urazil dalekou cestu. Dnes se upřednostňuje nejen praktická stránka, ale také jejich vzhled z pohledu architektury.Dle typu použitého materiálu mohou být okna dřevěná, plastová či hliníková, případně v kombinacíchdřevo-hliníková či plastovo-hliníková.

Dominantně jsou na středoevropském trhu zastoupena okna plastová, která se vyrábí z plastových (vícekomorových) profilů obvykle vyztužených ocelovou výztuží.Nejmodernější technologie zajišťují dokonalé zasklení a díky komorovému systému uvnitř plastových oken i vynikající tepelnou a zvukovou izolaci.
Hliníková okna jsou podobně jako okna plastová velmi odolná proti povětrnostním vlivům a snadno se čistí, ale jsou dražší a méně izolují.
Klasické dřevěné okno je u svých majitelů stále oblíbené pro dobré tepelné vlastnosti a krásný nenapodobitelný vzhled. V historických centrech našich měst stále převládají okna dřevěná, ať už EUROokna či okna špaletová.Na rozdíl od oken plastových a hliníkových, potřebují okna dřevěná pravidelnou údržbu.

Jako dobrý kompromis se nabízí okna dřevěná s hliníkovým klipem nebo okna plastová s hliníkovým klipem. Tyto kombinace spojují výhody obou materiálů a mají velkou přidanou hodnotu i přes vyšší cenu. Okna ze dřeva a hliníku vynikají výbornou tepelnou izolací dřevěných oken a zároveň robustností a odolností hliníku.
Podle umístění okna v budově můžeme okna rozčlenit na fasádní okna (vnitřní okna, sklepní okna) a střešní okna.
Při výběru vhodných modelů oken existuje celá řada faktorů. Velkou roli při výběru hraje také použití okna jako například:okno v pasivním domě, protihlukové okno (protihlukové sklo), okno se zvýšenou tepelnou ochranou, okno s ochranou před sluncem, bezpečnostní okno (osazené bezpečnostním sklem pro určitý stupeň ochrany) atd.
Nejdůležitější hodnotou však stále zůstává úspora energie. V tomto případě hraje velkou roli nejen zvolený materiál, ale také kvalitní zasklení. Použité sklo přispívá k energetické náročnosti okna a můžete ušetřit náklady na vytápění bez ohledu na konkrétním typu okna.Výběrem správného okna a odpovídajícího příslušenství (žaluzie, parapety, kliky atp.) dojde nejen ke zlepšení energetické bilance domu, ale lze také docílit jedinečného vzhledu.Vyberte si okna přesně pro vás na www.kalkulator-oken.cz.