P

Panikové dveře

Dveře se skládají z několika částí: dveřní křídlo, rám (zárubeň, futro), závěsy dveří (panty), sklo.

Na přání je možné vyrobit i dveře s panikovým kováním někdy označované jako panikové dveře. Ty jsou vybaveny speciálním kováním, které lze jednoduše otevřít v nebezpečných situacích, např. v případě požáru. Tyto dveře se nejčastěji montují do plánovaných únikových cest v budovách. Dveře se uvolňují z vnitřní strany prostřednictvím speciální západky. Můžeme se setkat jak s panikovou klikou, tak i s panikovým madlem umístěným vodorovně přes celou šířku dveří.


Pant

Pohyblivá kovová součástka, díky které jsou okna nebo dveře spojeny s rámem.

Umožňují otáčivý pohyb oken i dveří. Podle toho, na které straně se panty nachází, můžeme rozlišovat pravé a levé otvírání.


Parapet

Aby mělo okno dokonalý vzhled, bývá ve spodní části zakončeno vnitřní a venkovní parapetní deskou, která není součástí okna.

Je třeba ji vyrobit na míru, aby přesně pasovala k danému oknu.

Vybrat si můžete plastové, dřevotřískové, hliníkové parapety, keramické a další.

Venkovní parapet má funkci odvádění vody při dešti, vnitřní je dekorační.


Parotěsná páska

Nárůst cen energií se projevil i v domovní výstavbě.

V dnešní době se stále více pozornosti věnuje tomu, že je vše postaveno nebo instalováno vzduchotěsně.

To platí také pro nová okna.

Zatímco v minulosti bylo pootevřené okno používané k přirozenému větrání, stalo se nyní toto větrání energetickým zlem.

Z tohoto důvodu by nová okna měla být instalována ve vzduchotěsném stavu.Okna musí být uzavřena uvnitř i venku.

Problémem většinou vzniká v místě připojovací spáry. To je jednoduše řečeno spoj okna a zdi domu. Pokud je tato část netěsná a není správně ošetřena, může tudy proudit vzduch obsahující vodní páru. Ta zůstává v tepelné izolaci kolem okenního rámu a způsobuje velké škody. Izolace se zničí a vlhkost se šíří dále. Abychom tomuto stavu zabránili, je třeba zajistit, aby připojovací spára byla utěsněna speciálními těsnicími páskami, tzv. parní bariérou, parotěsnou zábranou nebo páskou.


Parotěsná zábrana

Nárůst cen energií se projevil i v domovní výstavbě.

V dnešní době se stále více pozornosti věnuje tomu, že je vše postaveno nebo instalováno vzduchotěsně.

To platí také pro nová okna. Zatímco v minulosti bylo pootevřené okno používané k přirozenému větrání, stalo se nyní toto větrání energetickým zlem. Z tohoto důvodu by nová okna měla být instalována ve vzduchotěsném stavu.

Okna musí být uzavřena uvnitř i venku. Problémem většinou vzniká v místě připojovací spáry. To je jednoduše řečeno spoj okna a zdi domu.

Pokud je tato část netěsná a není správně ošetřena, může tudy proudit vzduch obsahující vodní páru. Ta zůstává v tepelné izolaci kolem okenního rámu a způsobuje velké škody. Izolace se zničí a vlhkost se šíří dále. Abychom tomuto stavu zabránili, je třeba zajistit, aby připojovací spára byla utěsněna speciálními těsnicími páskami, tzv. parní bariérou, parotěsnou zábranou nebo páskou. 


Plastovo-hliníkové okno

Jde o kombinaci plastového okenního rámu a křídla s hliníkovým opláštěním.


Pojistka proti chybné manipulaci (pojistka proti vypadnutí křídla)

Pojistka proti chybné manipulaci někdy nazývána též bezpečnostní pojistka zajišťuje, aby nešlo otočit s klikou do ventilační polohy v momentě, kdy je okno otevřené.Poloha ventilace je možná pouze při uzavřeném křídle. Pojistka se používá podle způsobu otevírání okna či dveří. Instalace pojistky chrání nejenom okno samotné před poškozením, ale i osoby, které s oknem manipulují před případným zraněním.


Pojistka proti vypadnutí křídla

Pojistka proti chybné manipulaci někdy nazývána též bezpečnostní pojistka zajišťuje, aby nešlo otočit s klikou do ventilační polohy v momentě, kdy je okno otevřené.Poloha ventilace je možná pouze při uzavřeném křídle. Pojistka se používá podle způsobu otevírání okna či dveří. Instalace pojistky chrání nejenom okno samotné před poškozením, ale i osoby, které s oknem manipulují před případným zraněním.


Polské okno

Vžité označení pro nekvalitní okno. Jedná se o zbytečně nafouklou několik let starou aféru. V době největšího rozmachu trhu s okny a dveřmi se do České republiky přivážela okna, která nesplňovala technické parametry dané normou ČSN. Do určité míry byli na vině i někteří prodejci, kteří s vidinou rychlého zisku vyvíjeli tlak na dodavatele a následně prodávali nekvalitní zboží.

Riziko, že se dnes na český trh dostane nekvalitní výrobek z jiné evropské země, je však minimální. I v Polsku totiž musí výrobci plnit poměrně přísné evropské normy. Polští výrobci mají navíc velkou podporu vlády, která před časem označila tento obor jako jednu z priorit rozvoje polského hospodářství. Díky této podpoře a dotacím se v současné době nachází v Polsku jedny z nejmoderněji vybavených továren v Evropě.Polsko vyváží okna a dveře do většiny zemí střední a západní Evropy, stejně jako do Skandinávie či Velké Británie.


Pravé/levé otevírání dveří

Existují různé typy otevírání okenního křídla.

Levé otvírání – panty křídla jsou na levé straně. Pravé otvírání – panty křídla jsou na pravé straně. Levé výklopné – panty jsou nalevo a okno lze zároveň vyklopit na ventilačku. Pravé výklopné – panty jsou napravo a okno lze zároveň otevřít na ventilačku.


Privátní fólie na sklo

Okenní fólie se snadno aplikuje na okenní tabuli a má mnoho výhod. Ať už jde o redukování průhlednosti okna, ochranu proti slunci, dekoraci, izolaci nebo bezpečnost, může okenní fólie zlepšit užitné vlastnosti obyčejného okna. Okenní fólie je samolepící, je potřeba ji aplikovat na čisté okno. Žádné další nástroje nebo lepidlo není třeba.Tenký film matné fólie propouští denní světlo a zároveň poskytuje soukromí uvnitř interiéru. Fólie má dlouhou životnost a její aplikace je velmi jednoduchá. Dobrou světelnost si okenní fólie zachovává i ve večerních hodinách. Jedná se o nejlevnější způsob, jak zlepšit vlastnosti okna, aniž by bylo nutné měnit samotné sklo.

Plastová i hliníková okna mohou tuto skelní fólii obsahovat už z výroby. Lze ji použít i na dveře (vstupní, balkonové). Fólii vybíráme podle účelu použití. S matnou fólií na sklo může být například koupelnové okno zcela neprůhledné, ale zároveň je zachována vysoká světelnost okna.


Profil

Označení plastové části okna.


Protihluková skla

Ochrana proti hluku se označuje veličinou Rw a jeho hodnota je vyjádřena v decibelech (dB).

Jednoduše lze říci, že čím je hodnota vyšší, tím má okno lepší protihlukové vlastnosti.

I malé zlepšení této hodnoty vnímá člověk jako výrazné snížení hluku. Např. snížení hladiny hluku v místnosti o 3 dB může znamenat snížení na polovinu původní hodnoty. Při výběru nových oken byste se tedy měli řídit i prostředím, ve kterém bydlíte.

Pokud je váš dům nebo byt ně hlučné frekventované ulici, měli byste si vybírat plastová okna s 5 dB a vyšší izolační ochranou. Ty totiž dokážou ztlumit zvuky z venku až o 25 % více než běžná okna.


Protisluneční sklo

Jde o sklo s ochranou vrstvou proti přehřívání interiéru.

Sklo je potaženo oxidem kovu a tím odráží sluneční tepelné záření.

Často bývá lehce zbarveno.


Připojovací spára

Každý, kdo se detailně zabývá instalací okna, se nevyhnutelně setkává s termínem připojovací spára. Jako připojovací spára je označována mezera (vertikální i horizontální) mezi oknem a ostěním. Jedná se o spojení okna s domem.Toto spojení má za úkol zajistit izolaci tepla, vodotěsnost, neprůvzdušnost, parotěsnost a zvukovou izolaci, při běžném užívání domu či bytu.
Abyste se vyhnuli plísním v obytném prostoru, je důležité zajistit dostatečnou vnitřní a vnější izolaci. V první řadě musí být používány takové materiály, které umožní ukotvení okna nebo dveří a současně zajistí potřebnou dilataci. Výsledkem by měla být připojovací spára, která neplesniví, nepromrzá ani přes ni netáhne. Na připojovací spáry stejně jako na celou stavbu působí celá řada vlivů, a proto je potřeba věnovat spojení okna s domem náležitou pozornost jak při plánování, tak i při realizaci samotné.

Rozměry spáry musí být v souladu s předpokládaným pohybem materiálů a zatížení budovy jak zevnitř, tak zvenčí. Tyto návrhy by při stavbě nového domu měla řešit projektová dokumentace. Mělo by platit heslo: Uvnitř těsněji než venku!V našich podmínkách se osvědčil vnitřní uzávěr připojovací spáry, který je těsnější vůči prostupu vzdušné vlhkosti než jeho venkovní strana. Celá skladba připojovací spáry musí být navržena tak, aby pokud dojde k průniku vlhkosti do střední části spáry, bylo možné její co nejlepší odvětrání a vysušení. Jedině tak může být zabezpečena funkční, suchá a izolující spára.
Spára se obvykle zapravuje podle materiálů, které s ní sousedí. Spojení okenního rámu a omítky by mělo být provedeno tak, aby umožňovalo vzájemný pohyb bez nevzhledného praskání omítky či zatékání vody. Nejčastěji se používají plastové lišty, maltové směsi, deskové materiály apod.

Každá připojovací spára se člení na tři zóny: vnitřní uzávěr, tepelněizolační výplň a vnější uzávěr. Technicky správným řešením je použití funkčních pásek jakožto vnitřního a vnějšího uzávěru a tepelněizolační výplně (polyuretanová pěna), která vyplní prostor mezi funkčními páskami.


PVC

Materiál polyvinylchlorid, ze kterého se vyrábějí plastová okna, dveře a rolety, je odolný vůči povětrnostním podmínkám, hnilobě a rzi.

Navíc se snadno čistí a udržuje.