T

Terasové dveře

Dveře se skládají z několika částí: dveřní křídlo, rám (zárubeň, futro), závěsy dveří (panty), sklo.
Terasové a vchodové dveře mohou být navíc vybaveny uzamykacím mechanismem a ovládáním v podobě oboustranné kliky, případně venkovního madla (koule).

U vchodových dveří se používá dveřní zámková lišta, která dveře bezpečně uzamče v několika bodech.

Všechny dveře jsou opatřeny hliníkovým prahem s přerušeným tepelným mostem a dveřními panty (závěsy), které lze seřídit ve třech osách. Dveře lze vyrobit z různých materiálů a s různým typem zasklení.

Zatímco někdo preferuje dveře prosklené, aby do interiéru pronikalo co nejvíce světla a tepla, jiný zase chce své obydlí především ochránit.


Dveře terasové jsou osazeny kombinovaným kováním, které umožňuje montovat na dveře oboustrannou kliku a před uzamčením dveří klíčem je potřeba zdvihnout kliku o 45 stupňů, aby došlo k uzamčení všech bezpečnostních bodů. I v terasových dveřích se používá hliníkový práh stejně jako u dveří vchodových. Dveřní panty jsou seřiditelné a dostatečně odolné, jak to dveře tohoto typu vyžadují.


Testy oken

Všechny součásti okna musí dokonale spolupracovat, aby byla zajištěna správná funkčnost celého okna.

Proto je třeba, aby nejen samotný konečný výrobek, ale i jednotlivé části prošly zkušebními testy.

Okna společnosti Okna-hned.cz jsou certifikována zkušebnou Centra stavebního inženýrství ve Zlíně a mají Protokol o posouzení vlastností výrobku.

Jde o záruku kvality oken a garanci bezpečného nákupu. Mezi testované vlastnosti patří: odolnost proti zatížení větrem,vodotěsnost,nebezpečné látky obsažené ve výrobku, akustické vlastnosti, součinitel prostupu tepla, průvzdušnost a další.


Těsnění oken a dveří

Zabezpečuje izolaci před průnikem chladu, vzduchu a vlhkosti zvenku. U plastového okna se těsnící plocha nachází na křídle a rámu. Těsněním se také zvyšuje zvukový útlum okna, takže okno chrání před hlukem zvenčí. Těsnění musí odolat nejen každodennímu použití, ale i počasí a UV záření. Ačkoliv jsou výrobní technologie neustále zdokonalovány, je dobré jednou za 10 až 15 let těsnění vyměnit.U starších plastových oken často platí, že není nutné je vyhazovat, ale stačí pouze vyměnit okenní těsnění.

Vzhledem k velkému počtu různých typů oken jsou na trhu i různé typy těsnění. Těsnění pro střešní okna je vystaveno extrémním povětrnostním vlivům a přímému slunečnímu záření. Díky vlastnostem materiálu je toto těsnění vysoce nepropustné pro vodu a má dlouhou životnost. Dorazové těsnění okenního rámu i křídla lze snadno instalovat v hliníkových, plastových a dřevěných oknech. Toto těsnění je nejpoužívanější a spolehlivě zabraňuje pronikání vlhkosti z deště do rámu okna. Navíc zabraňuje průvanu, šetří životnost okna i vaši peněženku. Středové těsnění je možné použít u vybraných typů plastových, dřevěných i hliníkových oken. Jedná se o dodatečnou ochranu proti větru i dešti umístěnou uprostřed okenního rámu, případně okenního křídla. Těsnění spodní roviny EURO okna na rámové hliníkové okapnici přímo doléhá na okenní křídlo. Při správné funkci je zabezpečena vodotěsnost i zvukový útlum. Zasklívací těsnění mezi okenním křídlem a sklem je nejúčinnější ochranou proti pronikání vlhkosti. Je vloženo mezi rám okna a sklo a je výbornou ochranou proti dešti, vlhkosti, větru apod. Všechna těsnění jsou vyrobena z materiálů odolných proti povětrnostním vlivům jako je pěna nebo pryž. Mají různé barvy, nejčastěji se ale používá černá, hnědá nebo bílá.


Trojsklo

Druh izolačního skla s jasně danou skladbou okna: sklo – distanční rámeček – sklo – distanční rámeček – sklo.

I v tomto případě však existují různé typy zasklení, např. energeticky úsporné, zvukotěsné atd.


Typy oken 

V současné době existuje mnoho různých typů (modelů) oken, které se liší z hlediska materiálu, konstrukce, tvaru či oblasti použití. Různé modely jsou většinou seskupeny do tříd (skupin, kategorií) dle těchto parametrů. V kalkulátoru na www.kalkulator-oken.cz si můžete vybrat okna z několika plastových profilů různých značek. Stejně tak může mít každé okno svou zvláštní barvu nebo speciální sklo.

Každá stavba má svá osobitá specifika a vyžaduje proto okna různých vlastností, typů, tvarů, barev apod. Vývoj oken urazil dalekou cestu. Dnes se upřednostňuje nejen praktická stránka, ale také jejich vzhled z pohledu architektury.Dle typu použitého materiálu mohou být okna dřevěná, plastová či hliníková, případně v kombinacíchdřevo-hliníková či plastovo-hliníková.

Dominantně jsou na středoevropském trhu zastoupena okna plastová, která se vyrábí z plastových (vícekomorových) profilů obvykle vyztužených ocelovou výztuží.Nejmodernější technologie zajišťují dokonalé zasklení a díky komorovému systému uvnitř plastových oken i vynikající tepelnou a zvukovou izolaci.
Hliníková okna jsou podobně jako okna plastová velmi odolná proti povětrnostním vlivům a snadno se čistí, ale jsou dražší a méně izolují.
Klasické dřevěné okno je u svých majitelů stále oblíbené pro dobré tepelné vlastnosti a krásný nenapodobitelný vzhled. V historických centrech našich měst stále převládají okna dřevěná, ať už EUROokna či okna špaletová.Na rozdíl od oken plastových a hliníkových, potřebují okna dřevěná pravidelnou údržbu.

Jako dobrý kompromis se nabízí okna dřevěná s hliníkovým klipem nebo okna plastová s hliníkovým klipem. Tyto kombinace spojují výhody obou materiálů a mají velkou přidanou hodnotu i přes vyšší cenu. Okna ze dřeva a hliníku vynikají výbornou tepelnou izolací dřevěných oken a zároveň robustností a odolností hliníku.
Podle umístění okna v budově můžeme okna rozčlenit na fasádní okna (vnitřní okna, sklepní okna) a střešní okna.
Při výběru vhodných modelů oken existuje celá řada faktorů. Velkou roli při výběru hraje také použití okna jako například:okno v pasivním domě, protihlukové okno (protihlukové sklo), okno se zvýšenou tepelnou ochranou, okno s ochranou před sluncem, bezpečnostní okno (osazené bezpečnostním sklem pro určitý stupeň ochrany) atd.
Nejdůležitější hodnotou však stále zůstává úspora energie. V tomto případě hraje velkou roli nejen zvolený materiál, ale také kvalitní zasklení. Použité sklo přispívá k energetické náročnosti okna a můžete ušetřit náklady na vytápění bez ohledu na konkrétním typu okna.Výběrem správného okna a odpovídajícího příslušenství (žaluzie, parapety, kliky atp.) dojde nejen ke zlepšení energetické bilance domu, ale lze také docílit jedinečného vzhledu.Vyberte si okna přesně pro vás na www.kalkulator-oken.cz.