Z

Z čeho se skládá okno?

Okno se skládá z těchto částí: rámy, křídla, zasklení, těsnění, doplňkové profily, drenážní (odtokový) systém.

Zatímco rám je pevně ukotven ke zdi, okenní křídla jsou pohyblivá.

Zasklení zabírá největší plochu ze všech okenních prvků a je nezbytné pro tepelnou a zvukovou izolaci.

Spolu s rámem a křídlem je zasklení hlavní součástí okna.


Zaměření

Správný rozměr okna je předpokladem následné úspěšné montáže.Existují typová okna (referenční) se standardizovanými rozměry nebo okna zhotovovaná na zakázku (specifické rozměry a tvary).

Rozměry okna jsou vždy uváděny jako šířka x výška. Pro správné určení rozměru okna je třeba rozlišovat mezi novostavbou a rekonstrukcí. Pokud byste si nevěděli rady, je možné využít našeho návodu: https://www.okna-hned.cz/plastova-okna-skladem/5/montaz-okna-zvladnete-sami. V případě, že ani tento návod nezodpoví všechny vaše dotazy, neváhejte nás kontaktovat a náš specialista vám se zaměřením pomůže.


Zasklení okna

Zasklení není to první, co nás na okně upoutá. Je však jedním z nejdůležitějších prvků celé okenní konstrukce. Mimo skla bez speciálních vlastností jsou dnes nejvyhledávanější tyto typy skel: izolační, protihlukové, bezpečnostní, okrasné (dekorativní, neprůhledné).  Zejména izolační sklo se stalo v posledních desetiletích velmi důležité. Hodnota U, která se u skla uvádí, je součinitel prostupu tepla a označuje se jednotkou W/m2K. Udává množství tepla, které projde za časovou jednotku jedním m2 stavebního dílce při teplotním rozdílu 1 Kelvin mezi vzduchem uvnitř a venku. Tato jednotka poskytuje informace o izolační účinnosti skla či celého okna. Čím je uváděno nižší číslo, tím lepší izolační vlastnosti sklo či celé okno nabízí.

Meziskelní prostor je vyplněn vzácným plynem, nejčastěji argonem (kryptonem), který zajišťuje dodatečný izolační účinek. Meziskelní rámeček zajistí, že vzdálenost mezi skly je stále stejná a množství plynu zaujímá konstantní podíl v meziskelním prostoru. Jde o jediný způsob, jak zajistit, aby tepelná izolace fungovala správně.


Zasklívací lišta

Prostřednictvím zasklívací lišty je okno fixováno v okenním profilu.

Lišta slouží k jeho upevnění a po jejím odstranění lze zasklení jednoduše vyjmout.

Velikost zasklívací lišty může být různá. Záleží na stavební hloubce profilu i tloušťce izolačního zasklení.

Zasklívací lištu najdete na vnitřní straně oken i dveří.


Zkoušky oken

Všechny součásti okna musí dokonale spolupracovat, aby byla zajištěna správná funkčnost celého okna.

Proto je třeba, aby nejen samotný konečný výrobek, ale i jednotlivé části prošly zkušebními testy.

Okna společnosti Okna-hned.cz jsou certifikována zkušebnou

Centra stavebního inženýrství ve Zlíně a mají Protokol o posouzení vlastností výrobku.

Jde o záruku kvality oken a garanci bezpečného nákupu.

Mezi testované vlastnosti patří: odolnost proti zatížení větrem,vodotěsnost,nebezpečné látky obsažené ve výrobku, akustické vlastnosti, součinitel prostupu tepla, průvzdušnost a další.


Zkušebna

Všechny součásti okna musí dokonale spolupracovat, aby byla zajištěna správná funkčnost celého okna.

Proto je třeba, aby nejen samotný konečný výrobek, ale i jednotlivé části prošly zkušebními testy.

Okna společnosti Okna-hned.cz jsou certifikována zkušebnou Centra stavebního inženýrství ve Zlíně a mají Protokol o posouzení vlastností výrobku.

Jde o záruku kvality oken a garanci bezpečného nákupu.

Mezi testované vlastnosti patří: odolnost proti zatížení větrem, vodotěsnost, nebezpečné látky obsažené ve výrobku, akustické vlastnosti, součinitel prostupu tepla, průvzdušnost a další.


Zvukový útlum okna

Ochrana proti hluku se označuje veličinou Rw a jeho hodnota je vyjádřena v decibelech (dB).

Jednoduše lze říci, že čím je hodnota vyšší, tím má okno lepší protihlukové vlastnosti.

I malé zlepšení této hodnoty vnímá člověk jako výrazné snížení hluku. Např. snížení hladiny hluku v místnosti o 3 dB může znamenat snížení na polovinu původní hodnoty.Při výběru nových oken byste se tedy měli řídit i prostředím, ve kterém bydlíte.

Pokud je váš dům nebo byt ně hlučné frekventované ulici, měli byste si vybírat plastová okna s 5 dB a vyšší izolační ochranou. Ty totiž dokážou ztlumit zvuky z venku až o 25 % více než běžná okna.