V

Vchodové dveře

Dveře se skládají z několika částí: dveřní křídlo, rám (zárubeň, futro), závěsy dveří (panty), sklo.
Terasové a vchodové dveře mohou být navíc vybaveny uzamykacím mechanismem a ovládáním v podobě oboustranné kliky, případně venkovního madla (koule). U vchodových dveří se používá dveřní zámková lišta, která dveře bezpečně uzamče v několika bodech.

Vchodové dveře objednané pomocí kalkulátoru na www.kalkulator-oken.cz obsahují vždy automatickou zámkovou lištu, která je zajistí ve třech bodech, i když nejsou uzamčeny. Při uzamčení dveří dojde k následnému zajištění těchto bodů. Všechny dveře jsou opatřeny hliníkovým prahem s přerušeným tepelným mostem a dveřními panty (závěsy), které lze seřídit ve třech osách.
Dveře lze vyrobit z různých materiálů a s různým typem zasklení. Zatímco někdo preferuje dveře prosklené, aby do interiéru pronikalo co nejvíce světla a tepla, jiný zase chce své obydlí především ochránit.


Venkovní dveře

Mohou být plastové, hliníkové, dřevěné, ale i z dalších materiálů dle výběru zákazníka.

Nejvíce rozšířené jsou plastové vchodové dveře. Materiál je pevný a odolný vůči povětrnostním vlivům, bezúdržbový a zároveň bezpečný.


Větrání

Aby byla vzdušná vlhkost v místnosti v co nejpříznivější, je třeba větrat zcela otevřenými okny alespoň dvakrát denně po dobu 10 až 15 minut.

Pouze tímto způsobem lze zajistit dostatečnou výměnou vzduchu v místnosti bez následného ochlazení povrchu zdí a zamezit tak tvorbě kondenzátu na vnitřní straně skla.

Pouhá mikroventilace nestačí.


Výplň

Termín používaný hlavně u vchodových dveří. Jedná se o druh zasklení dveří dle vašich potřeb a přání.