Modely oken


V současné době existuje mnoho různých typů (modelů) oken, které se liší z hlediska materiálu, konstrukce, tvaru či oblasti použití. Různé modely jsou většinou seskupeny do tříd (skupin, kategorií) dle těchto parametrů. V kalkulátoru na www.kalkulator-oken.cz si můžete vybrat okna z několika plastových profilů různých značek. Stejně tak může mít každé okno svou zvláštní barvu nebo speciální sklo.

Každá stavba má svá osobitá specifika a vyžaduje proto okna různých vlastností, typů, tvarů, barev apod. Vývoj oken urazil dalekou cestu. Dnes se upřednostňuje nejen praktická stránka, ale také jejich vzhled z pohledu architektury.Dle typu použitého materiálu mohou být okna dřevěná, plastová či hliníková, případně v kombinacíchdřevo-hliníková či plastovo-hliníková.

Dominantně jsou na středoevropském trhu zastoupena okna plastová, která se vyrábí z plastových (vícekomorových) profilů obvykle vyztužených ocelovou výztuží.Nejmodernější technologie zajišťují dokonalé zasklení a díky komorovému systému uvnitř plastových oken i vynikající tepelnou a zvukovou izolaci.
Hliníková okna jsou podobně jako okna plastová velmi odolná proti povětrnostním vlivům a snadno se čistí, ale jsou dražší a méně izolují.
Klasické dřevěné okno je u svých majitelů stále oblíbené pro dobré tepelné vlastnosti a krásný nenapodobitelný vzhled. V historických centrech našich měst stále převládají okna dřevěná, ať už EUROokna či okna špaletová.Na rozdíl od oken plastových a hliníkových, potřebují okna dřevěná pravidelnou údržbu.

Jako dobrý kompromis se nabízí okna dřevěná s hliníkovým klipem nebo okna plastová s hliníkovým klipem. Tyto kombinace spojují výhody obou materiálů a mají velkou přidanou hodnotu i přes vyšší cenu. Okna ze dřeva a hliníku vynikají výbornou tepelnou izolací dřevěných oken a zároveň robustností a odolností hliníku.
Podle umístění okna v budově můžeme okna rozčlenit na fasádní okna (vnitřní okna, sklepní okna) a střešní okna.
Při výběru vhodných modelů oken existuje celá řada faktorů. Velkou roli při výběru hraje také použití okna jako například:okno v pasivním domě, protihlukové okno (protihlukové sklo), okno se zvýšenou tepelnou ochranou, okno s ochranou před sluncem, bezpečnostní okno (osazené bezpečnostním sklem pro určitý stupeň ochrany) atd.
Nejdůležitější hodnotou však stále zůstává úspora energie. V tomto případě hraje velkou roli nejen zvolený materiál, ale také kvalitní zasklení. Použité sklo přispívá k energetické náročnosti okna a můžete ušetřit náklady na vytápění bez ohledu na konkrétním typu okna.Výběrem správného okna a odpovídajícího příslušenství (žaluzie, parapety, kliky atp.) dojde nejen ke zlepšení energetické bilance domu, ale lze také docílit jedinečného vzhledu.Vyberte si okna přesně pro vás na www.kalkulator-oken.cz.