Okenní příčky


V podstatě je to rozčlenění prostoru mezi skleněnými tabulemi. Nejedná se o okenní profil. Každé okno, plastové, dřevěné i hliníkové může být doplněno několika typy příček. Tyto příčky mají funkci statickou (pevná příčka), ale hlavně dekorativní a designovou. Jejich použití je možné u historických domů i novostaveb.

Prvním a pravděpodobně nejpoužívanějším typem je tzv. pevná příčka (traverza, sloupek, poutec), která je pevně spojena s rámem okna či křídla. Nejčastěji se s tímto typem příčky setkáme u balkonových dveří v panelové zástavbě.Dalším typem je příčka nalepovací, která může být na sklo nalepena jednostranně i oboustranně, a dále může být doplněna o imitaci meziskelního rámečku (tzv. duplex). Nalepovací příčky je možné dodat v různých barvách a dřevodekorech. Záleží na preferencích zákazníka a na celkovém vzhledu budovy, do které budou nová okna instalována.
Příčka nevyžaduje žádné další těsnění, ani nezhoršuje tepelnou izolaci okna. Tento typ příček se nejčastěji používá u historických budov pro jejich dokonalou imitaci starých typů oken.Třetí možností je meziskelní mřížka, která je umístěná uvnitř izolačního dvojskla či trojskla. Mřížky mohou mít různé tloušťky (nejčastěji 8, 18, 26, popř. 45 mm), lze je všemožně křížit a nespornou výhodou je jejich umístění uvnitř skla, které se tak čistí a umývá mnohem lépe než v předchozích dvou případech.