JAK SPRÁVNĚ NA ÚDRŽBU A ČIŠTĚNÍ PLASTOVÝCH OKEN?


Máte doma nová plastová okna nebo o nich teprve přemýšlíte a zajímá vás, jak na jejich údržbu? Pak jste tu správně.

O plastových oknech se sice říká, že jsou „bezúdržbová“, to ale neznamená, že nepotřebují péči vůbec žádnou. Vzhledem k tomu, že se blíží doba jarních úklidů, připravili jsme pro vás jednoduchý návod na údržbu plastových oken.

Chceme totiž, aby každý náš zákazník věděl, jak se správně postarat o svá plastová okna. Protože jen při správné údržbě mohou okna zůstat funkční po maximálně dlouhou dobu. Stejně tak jako vám díky ní vydrží i jejich pěkný vzhled a požadované vlastnosti. Třeba efektivní bránění únikům tepla.

A nemusíte se bát, tohle zvládne opravdu každý.

Správná péče je základ

Každý má jistě nějaký svůj oblíbený čistící prostředek, na který nedá dopustit. Je třeba si ale uvědomit, že každý povrch reaguje jinak, a proto je vhodné zvolit přípravky, které jsou určeny přímo na dané materiály.

Rádi bychom vám touto cestou doporučili naši speciální čistící a udržovací sadu, kterou můžete na našem e-shopu zakoupit jak v provedení pro bílá okna, tak i v provedení pro barevná okna.

Více informací

 

Díky ní už nebudete muset přemýšlet, jaký přípravek, na jakou část okna využít. Balení obou námi nabízených sad totiž obsahuje čistič na rámy, olej na kování, speciální ubrousky na těsnění a čistící hadřík.

Ošetření okenního nebo dveřního rámu

Rámy všech nových oken a dveří jsou opatřeny ochrannou fólií, která slouží pro základní ochranu profilů při přepravě a manipulaci. Je ale dobré ji po montáži strhnout co nejdříve. K čištění rámu oken se pak nám i našim zákazníkům osvědčilo tzv. čisticí mléko na PVC.

plastové okno

Nikdy jste o něm neslyšeli? Čistící mléko je abrazivní intenzivní čistidlo bez rozpouštědel. Vhodné na okna, dveře a žaluzie z eloxovaného hliníku i na okna z polyuretanu a na všechna ostatní bílá okna a žaluzie z PVC.

Běžně se používá ve výrobě i při montáži okenních prvků. S úspěchem využívané je ale i pro pravidelnou péči o namontované okenní, dveřní a žaluziové profily. Vyznačujete se totiž velmi intenzivním čistícím účinkem, který je ale zároveň šetrný k čištěným materiálům díky své pH neutralitě. Navíc je šetrné k pokožce a má antibakteriální účinky.

Ošetření těsnění v rámu

Životnost moderních polymerových těsnění je vysoká, ale i tak podléhá přirozenému stárnutí. Je vhodné těsnění ošetřit jednou za půl roku silikonovým ochranným prostředkem nebo speciální ubrousky. Pokud mu dopřejete tuto „dokonalou péči“, pak si můžete být jisti, že těsnění si uchová svoji elasticitu déle. Právě ohebnost a pružnost zabraňuje v létě přilepení a v zimě přimrznutí těsnění k profilu.

Takto ošetřené těsnění zůstává elastické, a navíc dokonale odpuzuje vlhkost.

Péče o kování a kliky

Promazávaní pohyblivých části kování je nedílnou součástí údržby plastových oken. Doporučujeme použít právě zmíněný olej na kování.

plastová okna - kování

 

Stačí zhruba jednou za půl roku stříknout olej do pohyblivého místa kováni. Tím uchováte potřebné kluzné vlastnosti pohyblivých částí a zároveň zabraňujete jejich suchému tření spojenému se zablokováním a zadřením kovů. Jako bonus také poskytuje svému kování dodatečnou ochranu před korozí. U kliky pak stačí jen jednou za rok dotáhnout šrouby a je to.

Péče o skleněnou výplň

Údržbu skel známe asi všichni dobře. Spočívá v občasném omytí prachu a jiných nečistot běžným mycím prostředkem na sklo. Nikdy však na okna nepoužívejte hrubé čisticí prostředky.

Očištění kanálků pro odtok

Vyfrézované otvory ve spodní části rámu okna slouží k odtoku vody, která se může dostat mezi křídlo a rám. Je důležité udržovat kanálky průchodné. Stačí čas od času otevřít okno a ve spodní části rámu odstranit nečistoty.

Těchto pár jednoduchý rad vám pomůže postarat se o vaše plastová okna správně. Odměnou za to pak vaše okna zůstanou krásná, a hlavně budou dokonale plnit svoji funkci.

 

V případě, že budete potřebovat poradit s výběrem oken nebo jiného příslušenství (které se pro Vás snažíme stále více rozšiřovat), neostýchejte se nám napsat na mail info@okna-hned.cz nebo zavolat na naši infolinku tel.: 530 332 552.